6 błędów popełnianych przez freelancerów | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

6 błędów popełnianych przez freelancerów

#

Bycie freelancerem niesie ze sobą wiele korzyści – nie musisz obawiać się protekcjonalnych szefów, męczących spotkań biznesowych oraz wścibskich oczu, które wypatrują cię za każdym razem, kiedy wychodzisz na przerwę. Podobnie jak w przypadku pracy zdalnej, freelancing charakteryzuje się dużą wolnością, jednak samodzielne pokierowanie swoimi obowiązkami nie należy do najłatwiejszych.


Oto kilka błędów, często popełnianych przez freelancerów:

1. Mylenie pracy z przyjemnością

Pracując dla siebie możesz używać mniej formalnych wyrażeń podczas rozmów z klientami. Nie zapomnij jednak o utrzymywaniu odpowiedniego poziomu profesjonalizmu. Oczywiście, czym innym jest rozmowa z klientami, którzy później stają się dobrymi znajomymi, a czym innym nowi klienci. Należy pamiętać o rozróżnieniu tych dwóch grup.

2. Brak obiektywnej oceny swoich możliwości

Na początku każdy freelancer stara się przyjąć jak najwięcej zleceń, aby zyskać więcej doświadczenia. Takie postępowanie jest z reguły poprawne, jednak może również nieść ze sobą wiele problemów. Zapoznanie się ze zleceniodawcą, jego firmą oraz branżą może zaoszczędzić ci wielu nieprzewidzianych sytuacji oraz wydłużającego się czasu realizacji projektów. Jeżeli od samego początku masz wątpliwości, prawdopodobnie jest to znak, aby zrezygnować.

3. Podejmowanie zbyt wielu projektów

Skutkami podejmowania zbyt wielu zleceń jednocześnie mogą być: przemęczenie, opóźnienia, niska jakość wykonanych usług i wypalenie zawodowe.

4. Niewyrabianie się w terminach

Twoją wartość jako freelancer tworzą dobrze zrealizowane projekty, dostarczone w terminie. Ciągłe świadczenie wysokiej jakości usług pozwoli Ci budować pozytywną reputację. W celu uniknięcia nieprzewidzianych opóźnień, oszacuj z wyprzedzeniem ile czasu potrzebujesz na wykonanie poszczególnych projektów, plus trochę dodatkowego czasu.

5. Zakładanie dalszej współpracy

Wielu freelancerów uważa, że jeden udany projekt wystarczy, aby oczekiwać kolejnych zleceń. Taka sytuacja zdarza się dosyć często, jednak lepiej nie zakładać tego z góry. Lepszym rozwiązaniem jest propozycja kolejnych form współpracy. Upewnij się, że przedstawisz siebie jako przydatnego i niezawodnego freelancera.

6. Poleganie jedynie na jednym lub dwóch klientach

Jest to niesamowicie ryzykowne działanie, ponieważ jeśli twój główny klient odejdzie, razem z nim odejdzie twoje główne źródło dochodów. Co innego, gdy współpracujesz z kilkoma klientami – utrata 10% zleceń nie postawi cię w trudnej sytuacji finansowej.


Każdy popełnia błędy, jednak w przypadku freelancingu można ich łatwo uniknąć. Wystarczy dobrze zorganizować swoją pracę, odpowiednio ocenić swoje możliwości i dobrać właściwych klientów. Warto wiedzieć, że zarobki są bardzo często dużo większe, niż w pracy na etacie.

 

 

foto: sxc.hu/ kristja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się: