Pracując w domu | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Pracując w domu

#

W Polsce ciągle niedoceniana lecz zagranicą a w szczególności w USA to bardzo populara forma pracy. Być może powodem tego stanu w jest przyzwyczajenie polskiego pracodawcy, że pracownika trzeba mieć na oku. Praca w domu, praca zdalna, praca on-line, telepracy – te określenia mimo, iż są różne dotyczą pracy wykonywanej w ten sam sposób - poza siedzibą przedsiębiorstwa i często w innym mieście niż zakład pracy.

 

Najczęściej praca zdalna wykonywana jest w domu pracownika. Spotkać można też miejsca, w których spotykają się pracownicy zdalni wykonujący swoje obowiązki dla różnych pracodawców. Niektóre firmy zatrudniają częściowych telepracowników czyli część swoich obowiązków pracownik może wykonywać w domu bądź też telepracownik musi przychodzić w określonych terminach do siedziby firmy.

Dla kogo jest praca zdalna?

Telepraca mimo wielu swoich zalet,nie zajeciem, które może wykonywać każdy, ponieważ pracownik nie jest kontrolowany (z pewnymi wyjątkami) tak jak w normalnej pracy, wymaga ona od niego bardzo dużej samodyscypliny. Jeśli mamy z tym problem szukajmy raczej standardowego rodzaju pracy. Warto pamietac rówież, iż praca zdalna wymaga bardzo dobrej organizacji czasu. Jeśli nie potrafimy się zorganizować, może okazać się, że pracujemy więcej niż powinniśmy a czas pracy i czas prywatny zaczną się zacierać. Może to skończyć się szybkim wypaleniem zawodowym lub ciągłym zmęczeniem a nawet niepowodzeniami w życiu osobistym. Dlatego też, decydując się na ten rodzaj pracy, obie strony powinny jasno określić harmonogram, terminy wywiązywania się ze zleceń i mocno trzymać się ustaleń. W innym wypadku, praca zdalna okaże się jedną wielką porażką.

Na co uważać szukając pracy zdalnej?

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież w Internecie jest bardzo dużo ogłoszeń na telepracę. Ale prawda jest taka, że pomimo ich mnogości, spora cześć ofert to oszustwa i wyłudzenia. Chcąc się przed tym ochronić warto sprawdzić pracodawcę, szukając o nim informacji czy opinii. W razie wątpliwości, wysyłajmy zapytanie bez wysyłania swojego CV (w którym są nasze dane osobowe) . Uważnie czytajmy ogłoszenia i zwracajmy uwagę na pewne szczegóły:

 

1. nie ufaj ogłoszeniom, w których obiecują, że pracując tylko kilka godzin dziennie będziesz mieć wynagrodzenie godne prezesa czy pracownika z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem. Jeśli chcesz mieć takie wynagrodzenie, załóż swoją firmę ale ostrzegamy to nie będzie praca na kilka godzin;

 

2. jeśli w ogłoszeniu, widzisz adres e-mail z darmowej skrzynki pocztowej np. wp, onet, o2.pl, gmail itp. uważaj – firma szanująca swoich pracowników oraz siebie nie zakłada darmowej poczty e-mail. Wyjątkiem oczywiście jest taka oferta pracy, która oferowana jest przez te serwisy np. na stanowisko moderatora czy redaktora;

 

3. w ogłoszeniu powinna być podana nazwa pracodawcy lub firmy rekrutacyjnej, która działa na rzecz tej firmy – jeśli nie ma takowej, lepiej się zastanów zanim wyślesz swoją aplikację;

 

4. nie zarobisz nawet na najniższy czynsz pracując klikając w reklamy, wypełniając ankiety itp.. Czasem nie wynika to do razu z treści ogłoszenia, więc jeśli masz wątpliwości wyślij zapytanie – najczęściej po pierwszej odpowiedzi zorientujesz się co to za oferta.

5. nim zgodzisz się podjąć pracę jako np. copywriter czy grafik, zorientuj się ile biorą za takie zlecenia inni np. przeglądając giełdy pracy dla freelancerów. Szanuj siebie i swój czas.

 

Nie jest to łatwy kawałek chleba i wymaga wielu od pracownika jak i pracodawcy. Jednak w obliczu kryzysu warto zastanowić się nad tą formą pracy, gdyż w dość znaczący sposób ogranicza ona koszty związane z pracą – pracodawca zatrudniając telepracownika nie ponosi tak wielkich kosztów jak w przypadku standardowej pracy, gdy musi wynajmować biuro.

 

Agnieszka Heydrych

Podziel się: