Studencki problem z pracą | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Studencki problem z pracą

#

Jak się okazuje, w sytuacji rosnącego bezrobocia, studenci mogą mieć problem ze znalezieniem pracy nie tylko z powodu dużej ilości osób z porównywalnym wykształceniem.

 

Z badań firmy konsultingowej Deloitte, które zostały przeprowadzone w gremium młodzieży 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej wnika, iż absolwenci uczelni wyższych oczekują aby ich wynagrodzenie sięgało powyżej przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast na stażu pragną otrzymać wynagrodzenie przewyższające najniższą krajową czyli ponad 1600 zł brutto. Trudna sytuacja na rynku pracy niewątpliwie nie sprzyja takim oczekiwaniom studentów, którzy właśnie wkraczają na rynek pracy.

 


Na szczęście dla wielu młodych, którzy wchodzą na rynek pracy czy też są obecni na nim od niedawna pensja nie jest jedynym wyznacznikiem przy szukaniu pracy. Ta sama firma konsultingowa przygotowała raport, z którego wynika iż pokolenie Y bardzo ceni sobie - perspektywa podnoszenia kwalifikacji i kariery, stabilizację w pracy oraz rozwój zainteresowań. A że nie samą pracą człowiek żyje, młodzi pracownicy chcieliby utrzymać balans między życiem zawodowym a prywatnym. Co ciekawe, aspekty nie płacowe najbardziej liczą się dla kobiet. Natomiast mężczyźni bardziej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia niż na pozostałe aspekty pracy.

 


Niestety problem bezrobocia wśród absolwentów uczelni wyższych nie skończy się szybko, gdyż w najbliższych latach na polskim rynku pracy pojawi się ponad 1 mln nowych studentów, którzy będą poszukiwać pracy. A ich wymagania finansowe niestety odstraszają potencjalnych pracodawców, którzy coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na wykształcenie.

Podziel się: