Jak wygrać rozmowę kwalifikacyjną w 5 sekund? | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Jak wygrać rozmowę kwalifikacyjną w 5 sekund?

#

 

Od dawna wiadomo, że nic nie jest tak ważne w komunikacji interpersonalnej jak pierwsze wrażenie. O tym jak istotne dla naszych relacji z innymi ludźmi jest pierwsze 5 sekund znajomości napisano wiele książek oraz poradników. Mamy więc mało czasu i ważne jest to by wiedzieć jak go odpowiednio wykorzystać. Rozmowa kwalifikacyjna niczym nie różni się w tym względzie od innych relacji jakie nawiązujemy każdego dnia. Jak wygrać swoje pierwsze dobre wrażenie?

Uśmiechnij się całym sobą!
– chyba nie masz zamiaru przytłaczać ludzi przebywaniem w towarzystwie smutnej lub nadmiernie stonowanej osoby? Twoje pogodne usposobienie powinno być widoczne w odpowiedziach na pytania rekrutera, w kompozycji i stylistyce aplikacji na stanowisko, a nawet w kolorystyce Twojego ubioru. Nie graj ważniaka, tylko swobodnie i prosto odpowiadaj na zadawane pytania. Pozwól by pracodawca w przyjemnej atmosferze mógł dowiedzieć się o Tobie wszystkiego tego czego potrzebuje.

Z prostotą przekazu też można przeholować! – łatwo przekroczyć ciężko granicę pomiędzy nadmiernym luzem a nudą. To dobrze, że się nie stresujesz i jesteś dobrze przygotowany do rozmowy. Szkoda tylko, że wszystko jest tak proste i jasne, że aż nudne. Prosta aplikacja przedstawiona przez człowieka w beżowym garniturze. Dodajmy do tego nutę monotonii w głosie i proszę! Udało Ci się! Właśnie zagwarantowałeś sobie zapomnienie. Teraz wystarczy jeden charyzmatyczny kandydat na to samo stanowisko i nikt nie będzie już o Tobie pamiętał. Śmiało. Odrobina charyzmy jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Przede wszystkim bądź sobą! – to kapitalny sposób by zostać dostrzeżonym i zapamiętanym. Każdy z nas ma unikalną osobowość i umiejętne zaprezentowanie jej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej niemal gwarantuje sukces. Nie chodzi oczywiście o to by przytłaczać rozmówcę historiami ze swojego życia prywatnego czy też opowiadać o swoich sympatiach politycznych lub guście muzycznym. Po prostu spraw by osoba, z którą rozmawiasz odniosła wrażenie, że nawiązała kontakt z PRAWDZIWYM Tobą, a nie z karykaturą stworzoną na potrzeby rekrutacji.

Pokaż ile wart jesteś w praktyce! – rekruterzy chcą mieć pewność, że jesteś w stanie wykonać zadania jakich będzie od Ciebie wymagała nowa praca. Nie daj się oczywiście wciągnąć w szczegóły, ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej łatwo się zestresować i popełnić prosty błąd. Skup się na tym by w praktyczny, pobieżny sposób opisać istotę problemu oraz jego przykładowe rozwiązanie. Do takiej rozmowy należy się oczywiście skrupulatnie przygotować, ponieważ grunt to solidne podstawy do prowadzenia dyskusji. Rekruterzy od razu dostrzegają czy odpowiedź, której udzielasz jest strzałem na ślepo, czy też dokładnie przemyślą propozycją rozwiązania problemu.

Bądź szczęśliwy z szansy jaką daje Ci rekrutacja! – no bo jeśli nie lubisz tego co masz zamiar robić, to po co bierzesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej? Mieszkanka optymizmu, szczerego uśmiechu i świadomości celu jaki chcemy osiągnąć daje gwarancję sukcesu. Każdy ma czasem zły dzień, ale pamiętaj, że biznes jest ponad Twym humorem danego dnia. Z uśmiechem na twarzy wygrywasz dobre samopoczucie oraz przychylność rekrutera.

Pamiętaj - pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Zastanów się co możesz zrobić by zaprezentować się jeszcze lepiej w tak krótkim czasie. Jeśli jesteś pewien swoich możliwości i lubisz to co robisz to wystarczy, że pozwolisz to zobaczyć samym rekruterom.

Podziel się: