Na tropach aplikacji | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Na tropach aplikacji

#

Wszyscy uczestniczymy w procesach rekrutacyjnych w bardzo podobny sposób. Najpierw piszemy CV, następnie wyszukujemy odpowiednie oferty pracy i wysyłamy gotową aplikację. Jest tylko jedna rzecz, o której wciąż wszyscy zapominamy. Nic tak nie zwiększa naszej szansy na rozmowę kwalifikacyjną jak trzymanie ręki na pulsie i podążanie za aplikacją. Jak to zrobić?


Tydzień po złożeniu aplikacji skontaktuj się telefonicznie lub mailowo z potencjalnym pracodawcą. To dość istotne z kilku podstawowych powodów:


1) Przypominasz pracodawcy o swoim istnieniu. Często zdarza się, że Twoje CV ginie w stosie pozostałych dokumentów. Warto więc skontaktować się z firmą, aby zaznaczyć udział w rekrutacji.


2) Wykazujesz inicjatywę. Daj firmie przedsmak tego jakim jesteś pracownikiem. Pokaż, że potrafisz pilnować własnego interesu, a może ktoś powierzy Ci swój własny.


3) Wyróżnij się wśród pozostałych kandydatów. Skoro większość ludzi zapomina o trzymaniu ręki na pulsie to możesz być pewien, że każdy kto o tym pamięta zdecydowanie się wyróżnia.


Wielu ludzi rezygnuje z takiego kontaktu z obawy przed tym, że pracodawca może postrzegać takie próby jako irytujące lub męczące. Tymczasem rezygnacja z tego elementu może okazać się bardziej szkodliwa niż podjęcie ryzyka lekkiej uciążliwości.


A teraz nieco o tym jak powinieneś się zachowywać w czasie podążania za aplikacją.


1) Bądź zwięzły. W profesjonalnej komunikacji zwięzłość jest niezwykle ważna. Śledząc tok rekrutacji postaraj się nie sprawiać wrażenia osoby, która chce cokolwiek „ugrać” poprzez nawiązany kontakt. Najlepiej ogranicz się do prostej sekwencji „chciałem się tylko upewnić czy mój wniosek do Państwa dotarł”.


2) Przypomnij rekruterowi jaką wartość dodaną chcesz wnieść do firmy. Warto zdecydować się na maila o nieco mniej oficjalnym tonie niż ten poprzez, który konstruujemy naszą aplikację. To duża szansa na to by przekazać coś ekstra na swój temat. Wyróżnij tą cechę, która może okazać się najbardziej przydatna w perspektywie nawiązania z Tobą współpracy.


3) Najbardziej istotnym elementem śledzenia losów aplikacji jest zaznaczenie, że prosisz o kontakt niezależnie od wyników rekrutacji. Wielu pracodawców ignoruje tą prośbę, co nie zmienia faktu, że zaznaczasz w ten sposób swoje zaangażowanie w dany proces rekrutacyjny i pokazujesz, że poważnie traktujesz możliwość podjęcia pracy w danej firmie.

Podziel się: