Raport z rynku pracy. Kwiecień 2012 | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Raport z rynku pracy. Kwiecień 2012

#

 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło kolejny spadek bezrobocia. Jego poziom wynosi obecnie 13% co oznacza, że spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,3%. Obecnie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 2 076 400 bezrobotnych.

 

Po boomie ogłoszeniowym obserwowanym w pierwszych miesiącach roku, w kwietniu ilość ofert pracy spadła o 15,6% i wynosi obecnie 73 400. Dane te znajdują potwierdzenie w opracowanym przez Jobexpress raporcie. Liczba ogłoszeń na portalu co prawda nie spadła, lecz ustabilizowała się na określonym poziomie.

82% ogłoszeń zamieszczonych na Jobexpress dotyczyło ofert z krajowego rynku pracy. Nieznacznie w ujęciu procentowym wzrosła ilość ogłoszeń oferujących pracę w oparciu o stałą umowę. Wkrótce w związku ze zbliżającymi się wakacjami możemy spodziewać się zwiększenia ofert dotyczących staży oraz praktyk. Jak na razie jednak w kwietniu ilość ogłoszeń pozostaje na stałym poziomie 2%.

 

Największą ilość ogłoszeń zanotowano w województwach: mazowieckiem (15%), śląskim (14%) oraz dolnośląskim (14%). Najmniejsza ilość ofert wciąż napływa z województwa podlaskiego (2%).

Niewiele się zmieniło w kwestii branż, z których pochodziły ogłoszenia. Najwięcej ofert można było znaleźć w branży produkcyjnej (20%) oraz handlowej (16%). Dokładnie tak samo jak miesiąc temu najmniej propozycji zatrudnienia otrzymali marketingowcy (2%) oraz pracownicy HR (2%).

Dwukrotnie spadła ilość aplikacji na stanowiska w administracji biurowej, co nieco ułatwia kwestię zatrudnienia w tej branży. Pomimo to wciąż to właśnie w administracji najtrudniej znaleźć pracę (19 aplikacji na 1 stanowisko). Równie trudno znaleźć pracę jest jedynie w turystyce i logistyce. Jak zawsze stosunkowo mała liczba chętnych aplikuje na stanowiska w branży IT oraz e-commerce (2/1).

Podziel się: