To nie jest kolejny poradnik dla kandydatów | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

To nie jest kolejny poradnik dla kandydatów

#

Dużo już zostało powiedziane na temat tego czego nie powinno się robić w trakcie rekrutowania na stanowisko. Istnieje wiele poradników informujących jak dobrze napisać CV, list motywacyjny oraz w jaki sposób zachowywać się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Okazuje się jednak, że często to nie kandydaci potrzebują lekcji, lecz sami pracodawcy. Oto lista 4 najczęściej popełnianych przez nich błędów.


1. Prośba o dostarczenie kopii dowodu osobistego


Zdarza się, że po wysłaniu aplikacji otrzymujemy maila zwrotnego, w którego treści zawarta jest prośba o przesłanie kopii dowodu osobistego. Niewiadomo czemu ta prośba dokładnie ma służyć, dlatego często pojawiają się obawy o nieprawne wykorzystanie kopii. Żadna poważna instytucja (np. bank) nie pozwala na jakiekolwiek działania bez oryginału dokumentu, jednak mimo wszystko nie należy odpowiadać na tego typu wiadomości. Ponadto najlepiej o incydencie poinformować wydawcę ogłoszenia (portal pracy, gazetę), aby zapobiec jego dalszej publikacji.


2. Brak zgodności treści oferty z realnym zakresem obowiązków


Tworząc ofertę pracodawcy myślą podobnie jak kandydaci konstruujący swoje CV. Starają się jak najbardziej wyeksponować zalety pracy w ich firmie, aby pozyskać jak największą ilość aplikacji. Często zdarza się przy tym, że koloryzują kluczowe fakty, włącznie z wysokością proponowanego wynagrodzenia. Ba, zdarza się, że opisywane stanowisko nie ma zupełnie nic wspólnego z rzeczywistością. Jako przykład można tu przytoczyć pracę w akwizycji często nazywaną przez pracodawców marketingiem. Jeżeli znajdziesz się na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie, która w ten sposób konstruuje ogłoszenie, skreśl ją z listy swych zainteresowań. Pracodawca fałszując prawdę na temat firmy ma z pewnością coś niemiłego do ukrycia.


3. Dane dostępowe do konta na portalu społecznościowym


Pracodawcy chcą jak najwięcej wiedzieć o przyszłych pracownikach. W ostatnim czasie dane dostarczane w aplikacjach przestają im jednak wystarczać w związku z czym niektórzy idą krok dalej. Zdarza się bowiem, że zainteresowany naszym zatrudnieniem pracodawca prosi o dostęp do naszego konta Facebook, aby móc w pełni zweryfikować… no właśnie co zweryfikować? Nie pozwólmy się przekonać do tego, że nasze zainteresowania, zdjęcia i znajomi mają jakikolwiek związek z tym jakimi jesteśmy pracownikami. Jeżeli dane zawarte na portalu społecznościowym mają wpływ na Twoje zatrudnienie i pracodawca mówi o tym wprost- szukaj innej pracy, ponieważ nie szanuje on Twojej prywatności już na poziomie rekrutacji.


4. „Wkrótce się z Panem/Panią skontaktujemy”


Najczęstszy i najbardziej nieprzyjemny błąd popełniany przez pracodawców! Każdy kto starał się kiedykolwiek o pracę chociaż raz usłyszał taką informację. Pracodawcy nie rozumieją, że wiążę się to, m.in. z tym, że kandydat oczekując na odpowiedź, której nigdy nie dostanie, może odrzucić inną ofertę, która wyda mu się mniej atrakcyjna. Poza tym należy pamiętać o tym, że pomijając zadeklarowany kontakt pracodawcy negatywnie wpływają na poczucie wartości kandydata. Nikt z nas nie lubi być ignorowany.

Podziel się: