5 powodów, dla których warto wykorzystać Facebook do poszukiwania pracy | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

5 powodów, dla których warto wykorzystać Facebook do poszukiwania pracy

#

Sieci społecznościowe już wkrótce staną się jednym z głównych źródeł pozyskiwania informacji o możliwości zatrudnienia. Już teraz w Stanach Zjednoczonych 1 na 6 obywateli znalazł obecną pracę za pośrednictwem sieci, takich jak LinkeIn czy Facebook.


Najbardziej zaskakujący dla fachowców jest fakt, że to właśnie Facebook jest na szczycie listy portali, na których użytkownicy aktywnie poszukują pracy (44%). Aż 18,4 miliona amerykańskich internautów twierdzi, że obecną pracę zdobyła za pośrednictwem tego portalu. Zdecydowanie w tyle zostały tak uznane marki jak LinkedIn (26%) oraz Twitter (23%).


Facebook to dziś nie tylko miejsce, w którym możemy się dzielić ze znajomymi naszymi zdjęciami oraz przemyśleniami. Czym więc obecnie jest Facebook?


1. Główny sposób utrzymania kontaktu z siecią znajomych oraz współpracowników
Przeciętnie użytkownicy portalu spędzają na nim 50 minut dziennie. Aplikacje Facebook są dziś obecne wszędzie. Praktycznie z każdego miejsca w internecie możemy się bezpośrednio połączyć z portalem. Facebook opanował również rynek urządzeń mobilnych, za pośrednictwem których wielu ludzi już dziś śledzi powiadomienia.

 

2. Pracodawcy sprawdzają Twoją aktywność online oraz jak prezentujesz się w sieci
Dzięki zastosowaniu osi czasu w prywatnych profilach, pracodawcy łatwo mogą zweryfikować historię kandydata. Chcesz im zaimponować? Zaznacz na profilu kolejne etapy swojej kariery zawodowej pokazując zainteresowanym swoją wartość jako ewentualnego pracownika ich firmy. Co ważne, pozbądź się wszystkich nieprofesjonalnych materiałów publikowanych na Twoim profilu lub zadbaj o ustawienia prywatności konta.

 

3. Użytkownicy Facebook są najbardziej skłonni do udzielenia pomocy
Znajomi z Facebooka zapewne wiedzą o Tobie więcej (i na bardziej osobistym poziomie) niż followersi z Twittera czy współpracownicy z LinkedIn lub GoldenLine. Prawdopodobnie to w tym właśnie tkwi siła Facebooka jako narzędzia przydatnego do poszukiwania pracy. Relacje ze znajomymi są zdecydowanie bliższe niż z użytkownikami profesjonalnych sieci, przez co chętniej pomagają w znalezieniu zatrudnienia.

 

4. Dzięki aktualizacjom posty szybko trafiają do wszystkich Twoich znajomych
Prosta informacja dotycząca poszukiwania pracy lub prośba o opinię na temat określonej firmy prowadzi najczęściej do nawiązania rozmowy z częścią znajomych. W wyniku tej konwersacji masz szansę poznać oferty i opinie ze źródeł, do których sam wcześniej nie miałeś dostępu. Może się również okazać, że jeden z Twoich przyjaciół jest pracownikiem firmy Twoich marzeń i pomoże Ci w zdobyciu upragnionego stanowiska.

 

5. Strony Fanpage i grupy są świetnym sposobem zdobywania branżowej wiedzy
„Lubiąc” fanpage firmy, dla której pracą jesteśmy zainteresowani mamy bieżący dostęp do najnowszych wiadomości oraz informacji o możliwości zatrudnienia. Pamiętaj, żeby przed aplikowaniem na stanowisko w danej firmie koniecznie polubić jej stronę. Fakt, że jesteś fanem danej marki może zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie.

 

Podziel się: