5 powodów dla których pracodawcy lubią Twoją aplikację | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

5 powodów dla których pracodawcy lubią Twoją aplikację

#

Jeśli aktywnie szukasz zatrudnienia to wiesz jak łatwo znienawidzić własną aplikację. Jej ciągłe edytowanie i dostosowywanie do potrzeb rekrutacji to jedno. Najbardziej irytujący jest jednak fakt, że to pisemny symbol bardzo stresującego okresu w Twoim życiu- poszukiwania pracy.


Skoro nawet Ty nie lubisz swojej aplikacji to kto ma ją pokochać?


Najważniejsze jest to, żeby polubili ją pracodawcy. Na temperaturę ich uczuć wpływa jednak kilka podstawowych czynników. Jakich? Przedstawiamy 5 powodów dla których pracodawcy chcą zobaczyć Twoją aplikację.


1. List motywacyjny


List motywacyjny powinien być wprowadzeniem do lektury CV. Wiele osób błędnie uważa, że jest to świetne pole do wygrania całej rekrutacji lub platforma do żebrania o pracę. Tymczasem przeznaczenie listu motywacyjnego jest znacznie prostsze.


W skrócie list powinien mówić: „Cześć nazywam się Janek. Potrafię robić X i to właśnie chciałbym robić w Waszej firmie. Przedstawiam mój życiorys”. Jeżeli list motywacyjny będzie zniechęcający to nikt nie przeczyta (więc i nie polubi) Twojego CV.


2. Formatowanie tekstu


Formatowanie i organizacja tekstu odgrywają ważną rolę w aplikacji. Co prawda użycie nawet najładniejszych punktorów nie wpływa w żaden sposób na treść Twojego CV, ale sprawia, że zdecydowanie przyjemniej odczytuje się jego zawartość. Należy zrobić wszystko by ułatwić pracodawcy odbiór przekazywanych informacji. Im aplikacja prostsza w odbiorze, tym jej treść jest bardziej wciągająca. Im bardziej wciągająca tym pracodawca chce Cię lepiej poznać.


Przejrzyj dostępne szablony i narzędzia formatowania. Punktory, kolumny i tabele to narzędzia, o których warto pamiętać przy organizowaniu swojego CV.


3. Konkrety


Częstym błędem jest nadmierne „bicie piany” w aplikacji. O co dokładnie chodzi? Na przykład o szczegółowy wykaz zainteresowań i hobby, niepotrzebne próbki tekstów lub „Raport dotyczący toksykologii”, który napisałeś w liceum, a z którego jesteś przecież tak dumny.


Nawet jeśli wszystko to jesteś w stanie zmieścić na jednej stronie to możesz być pewien, że pracodawcy nie będzie się chciało wyszukiwać potrzebnych mu informacji w tekście.


4. Jasny przekaz


Niezależnie od tego czy masz doktorat z języka polskiego czy aplikujesz na stanowisko mima w cyrku, Twoje CV powinno być zrozumiałe. Choć wydaje się to oczywiste to bardzo wielu kandydatów pisze CV w taki sposób, że jedynie oni sami są w stanie je zrozumieć.


Język powinien być prosty, przekonujący i POZBAWIONY ŻARGONU. Nie staraj się udowodnić, że przeczytałeś kilka słowników więcej od rekrutującego. Pozwól by każdy mógł zrozumieć (i polubić!) Twoją aplikację.


5. Ukierunkowanie


Pracodawcy lubią aplikacje, które są pisane bezpośrednio pod ich ofertę. Jeżeli więc chcesz, np. zajmować stanowisko kierownicze w ich firmie powinieneś skupić się na wskazaniu odpowiednich przymiotów, takich jak, np. umiejętności przywódcze. Należy jednocześnie pomijać elementy niezwiązane z tematem, jak np. kolportaż ulotek czy zbieranie jabłek.

Podziel się: