Raport z rynku pracy. Marzec 2012 | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Raport z rynku pracy. Marzec 2012

#

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 13,3%. Oznacza to spadek bezrobocia o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W urzędach pracy jest zarejestrowanych obecnie 2 143 200 bezrobotnych.

Ilość ogłoszeń o pracę wzrosła o 40,7% i wyniosła 85 500. Nagłe zwiększenie aktywności pracodawców od początku roku obserwują eksperci z zespołu Jobexpress.pl. W pierwszych trzech miesiącach 2012 roku statystyka portalu wskazuje wyraźną tendencję wzrostową.

Co piąta oferta skierowana była do osób szukających zatrudnienia za granicą (19%). Pracodawcy najczęściej oferowali zatrudnienie w oparciu o umową o pracę, jednak zauważalna jest również spora ilość etatów dostępnych w ramach pracy tymczasowej (21%).

Największą ilość ogłoszeń zanotowano w województwach: śląskim (19%), mazowieckim (16%) oraz dolnośląskim (14%). Najmniej rekrutowali pracodawcy z województwa podlaskiego (1%).

Zdecydowanie najwięcej ofert pracy napłynęło z branży produkcyjnej (19%) oraz handlowej (16%). Tradycyjnie najmniej nowych możliwości zawodowych dostali marketingowcy (2%) oraz pracownicy Human Resources (2%).

Coraz trudniej jest o pracę w administracji biurowej. O ile w lutym na jedno miejsce aplikowało przeciętnie ok. 26 chętnych, o tyle w marcu ta liczba wyniosła już 44 aplikacji na jedną ofertę pracy(!). W pozostałych branżach o pracę jest zdecydowanie łatwiej. Najprościej znaleźć dziś zatrudnienie w branży powiązanej z edukacją i szkoleniami (1/1) oraz w kadrze zarządzającej (4/1).

Podziel się: