Wszyscy jesteśmy puzzlami | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Wszyscy jesteśmy puzzlami

#

 

Puzzle to łamigłówka, która dla wielu z nas jest symbolem dzieciństwa. Nie było nagrody nad widok gotowego obrazka skompletowanego po godzinach żmudnego dobierania właściwych elementów. Dzieciństwo minęło bezpowrotnie, lecz wszyscy wciąż jesteśmy w grze.

Każdy pracodawca ma przed sobą własną układankę, składającą się z pracowników różnego szczebla i specjalizacji. Niektóre układanki są proste, składające się z kilku elementów, ale nie brakuje też takich z kategorii „2000+”. Zły dobór elementów nie kończy się tu wyłącznie zachwianiem samopoczucia. Pracodawca to gracz, który nieraz na szali stawia bardzo wiele, dlatego proces rekrutacji i selekcji pracowników jest tak istotny.

Najtrudniej ułożyć niebo

Puzzle to gra, w której każdy element jest istotny, niezależnie od miejsca zajmowanego na obrazku. Funkcjonowaniem firmy również może wstrząsnąć brak odpowiednich kadr niezależnie od ich pozycji w wewnętrznej hierarchii. Braki te są uzupełniane różnymi rodzajami puzzli. Jedne z nich są dopasowane dokładnie pod określone stanowisko, inne (jak np. pracownicy tymczasowi) są elementami uniwersalnymi.

Pewne elementy jest jednak ułożyć dużo trudniej od pozostałych. Im wyższa pozycja na obrazku, im bliżej jego szczytu tym jego weryfikacja staje się cięższa. Najtrudniej bowiem ułożyć niebo. Elementy, z których się ono składa, różnią się jedynie szczegółami, które choć są niemal niezauważalne na pierwszy rzut oka to mają kluczowe znaczenie w odpowiedniej konfiguracji puzzli. Dobry gracz wie, że po ułożeniu nieba będzie już łatwiej.

Słowo do kandydata

Każdy z nas jest dziś graczem lub puzzlem. Żadna z tych ról nie jest jednak przypisana na stałe a dodatkowo nasz element pasuje do wielu różnych obrazków. Ważne jest to by mieć poczucie doskonałego dopasowania. Nie stajemy się jednak częścią jakiejkolwiek układanki tylko i wyłącznie ze względu na walory wizualne  Warto udowodnić graczowi, że nasz wkład poprawi jakość jego instytucji.

Każdy rekrutujący pracodawca ma pewne potrzeby, które wciąż nie zostały zaspokojone oraz problemy, których jeszcze nie zdołał rozwiązać. Zatrudnienie nowego pracownika to szansa na rozwiązanie tej sytuacji. Pracodawca podpisując umowę daje mu możliwość udowodnienia swojej wartości i przydatności dla Firmy. Bądź więc elementem, bez którego obrazek traci urok. Stań się wartościowym puzzlem, a może i Ty zbudujesz niebo.

Podziel się: