Specjalista ds. Czegokolwiek | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Specjalista ds. Czegokolwiek

#

 

Jedną z największych grup zawodowych w Polsce stanowią, tzw. specjaliści ds. czegokolwiek. Grupa ta składa się z absolwentów szkół wyższych, ludzi długotrwale bezrobotnych oraz osób starszych poszukujących dodatkowego zatrudnienia. Jest ich naprawdę wielu, a ich grono wciąż się powiększa. Kim są i dlaczego nie warto do nich dołączać?

Wspólnym mianownikiem działania specjalistów ds. czegokolwiek jest brak konkretnego pomysłu na rodzaj pracy, którą chcą wykonywać. Absolwenci szukają jakiejkolwiek oferty po to, aby zdobyć pierwsze doświadczenia na rynku pracy. Długotrwale bezrobotni szukają czegokolwiek w desperacji i z braku chęci ciągłego wyszukiwania ofert pasujących dokładnie do ich profilu zawodowego. Ostatnia grupa czyli osoby starsze posiadające już stałe źródło dochodów, takie jak renta lub emerytura, chętnie podejmuje dowolną pracę w zamian za dodatkowy zysk lub możliwość wyjścia z domu.

No dobra. Ale co złego jest w tym, że ktoś chce się aktywizować zawodowo? Oczywiście nic. Problem tkwi w tym, że pewne nawyki zamiast pomagać mogą nas pozbawić szansy na dobrą pracę. Specjaliści ds. czegokolwiek rozsyłając masowo swoje „papiery” stawiają na ich ilość, nie na „jakość”. Nie zwracają uwagi na detale poszczególnej oferty, przez co nie dostosowują treści aplikacji do jej wytycznych. Wbrew pozorom niemal każdy rekruter jest w stanie wychwycić taki rodzaj aplikacji, co w większości przypadków kończy się jej odrzuceniem.

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej jeśli aplikacje spływają do agencji pracy, które na co dzień zajmują się rekrutacjami dla wielu firm. – Pewnych kandydatów zaczęliśmy traktować jak dobrych znajomych. Spotykamy ich aplikacje kilka razy w tygodniu bez względu na funkcję i branżę, w której mieliby pracować. Rozumiemy oczywiście, że znalezienie pracy jest priorytetem, ale regularne odrzucanie czyjejś aplikacji w związku z jej niedopasowaniem do treści oferty, nie wpływa najlepiej na obraz aplikującego – mówi Agnieszka Skitek, współpracująca z agencją pracy Work Express.

Portal pracy Jobexpress postanowił sprawdzić profil typowego specjalisty ds. czegokolwiek. Badania dały dość nieoczekiwane rezultaty, dlatego postaramy się podjąć ich analizy oraz interpretacji:

Badanie ze względu na płeć


Pierwszym zaskakującym wnioskiem jest fakt, że przeważającą część „specjalistów” stanowią mężczyźni. Wniosek jest o tyle zaskakujący, że ostatnie badania GUS wskazywały, że to kobiety gorzej radzą sobie na rynku pracy, a co za tym idzie mają więcej powodów do tak desperackich kroków jak rozsyłanie swoich aplikacji bez względu na rodzaj zatrudnienia. W jaki sposób można więc wyjaśnić ten wynik? Być może chodzi o presję generowaną przez społeczeństwo po wielu latach dzielenia płci na zasadach mężczyzna pracuje, a kobieta dba o ognisko domowe. Myśl, że „prawdziwy facet powinien mieć robotę” jest wciąż głęboko zakorzeniona przez co mężczyźni gorzej radzą sobie z niską płacą lub bezrobociem.

Badanie ze względu na wykształcenie


Zdecydowanie przeważająca część specjalistów ds. czegokolwiek to ludzie z wykształceniem wyższym. O ile wyniki pierwszego badania były zaskakujące, o tyle powyższy wykres stosunkowo prosto wyjaśnić. Absolwenci szkół wyższych mają wyższe wymagania finansowe i bardzo często mają problem z dostosowaniem się do realiów rynku pracy. Z czasem ich bezrobocie staje się długotrwałe co prowadzi do drastycznego obniżenia poziomu oczekiwań względem pracy. Jednocześnie osoby z niższym wykształceniem (technikum, ZSZ) mają po ukończeniu szkoły konkretną specjalizację oraz bardzo często pracę zagwarantowaną już w momencie nauczania.

Badanie ze względu na województwo


Badania przeprowadzone pod kątem województwa potwierdzają wyniki dwóch wcześniejszych analiz. Województwa, w których najczęściej występuje zjawisko „specjalizacji w czymkolwiek” to województwa posiadające największą ilość studentów. Ponadto na Śląsku bardzo wielu mieszkańców pracuje w przemyśle ciężkim. Górnicy i hutnicy to grupy zawodowe, które są uprawnione do przejścia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat. Jednak po kilku latach przestoju niespełna 50-letni emeryci szukają ponownej aktywizacji zawodowej. Fakt ten ma również wpływ na badania pod kątem płci.

Podziel się: