Rozmowa kwalifikacyjna - porady | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna - porady

#

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów rekrutacji. Pozwala ona pracodawcy poznać kandydata i wyrobić sobie o nim opinię. Braki w CV można zrekompensować osobowością, więc do spotkania warto się starannie przygotować.

Pierwszym etapem przygotowania będzie wybór odpowiedniego stroju. Dżinsy są bezwzględnie zakazane - należy zastąpić je bardziej oficjalnym ubiorem. Nie należy jednak przesadzić w drugą stronę. Specjaliści twierdzą, że optymalny wygląd zapewni mężczyznom garnitur w stonowanym kolorze (jednak nie czarnym), zaś kobietom – garsonka oraz delikatny makijaż.

Przed rozmową warto zapoznać się z działalnością prowadzącej nabór firmy, np. poprzez przeczytanie informacji z jej strony internetowej. Można również prześledzić aktualności branżowe, gdyż brak zorientowania w tej kwestii często prowadzi do dyskwalifikacji.

Na początku spotkania należy uprzejmie się przywitać, nie będąc jednak zbyt wylewnym. Zasada grzecznej wstrzemięźliwości będzie obowiązywała już do końca rozmowy. Oznacza to, że na wszelkie zagadnienia należy odpowiadać zwięźle, nie dając się ponieść gadulstwu. W razie pytania o przyczyny rezygnacji z poprzedniej pracy należy zachować neutralność i w żadnym wypadku nie narzekać na byłego szefa. Najważniejsza jest jednak szczerość. Każde kłamstwo może wyjść na jaw, a jeśli tak się stanie, szanse zatrudnienia spadną niemal do zera.

Duży wpływ na ocenę kandydata ma jego zachowanie się podczas rozmowy - szczere odpowiedzi są bowiem równie ważne jak sposób ich udzielania. Przez cały czas powinno się zachować pewność siebie i w razie konieczności zapanować nad drżeniem głosu. Należy także ograniczyć skłonność do przesadnego gestykulowania. Jeśli kandydat lubi energicznie wymachiwać rękami podczas wypowiadania się, w celu ograniczenia ruchów powinien trzymać w dłoniach długopis.

Podsumowując, najważniejsza jest samokontrola, niezbędna do skłonienia pracodawcy, by spośród kilkudziesięciu kandydatów na jedno stanowisko wybrał właśnie Ciebie.

MPPodziel się: