Sport to praca zespołowa | Artykuły ze świata pracy | Portal pracy Jobexpress.pl - Najkrótsza droga do pracy

Artykuły

Sport to praca zespołowa

#

Uczestnictwo w międzynarodowych zawodach, zagraniczne wyjazdy, rywalizacja z najlepszymi zawodnikami świata, puchary, medale, rekordy – o tym marzy prawdopodobnie każdy sportowiec, który na serio traktuje swe zajęcie. Aby osiągać najlepsze wyniki i bić rekordy należy jednak poświęcić bardzo dużo czasu i ciężko pracować. Na nic zda się jednak cały włożony w treningi wysiłek, jeśli w najbliższym otoczeniu zawodnika zabraknie życzliwych, znających się na rzeczy ludzi, którzy zapewnią mu specjalistyczną pomoc w drodze do sukcesu. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, z faktu, iż sport wymaga pracy zespołowej i dużego zaangażowania całego sztabu ludzi. Spróbujemy więc wymienić z nazwy wszystkie te osoby, które na co dzień stoją w cieniu sportowców, a których wiedza, wkład i zaangażowanie pomagają najlepszym w osiąganiu spektakularnych sukcesów na korcie, boisku, czy też w ringu:

Trener

„Życie trenera jest podobne do tramwaju. Jeden wsiada, drugi wysiada.” – ta filozoficzna myśl autorstwa Wojciecha Łazarka, wieloletniego trenera piłkarskiego doskonale obrazuje trudną pracę trenera sportowego. To często od jego doświadczenia, psychologicznego podejścia i umiejętności współpracy z podopiecznym zależą sportowe wyniki zawodników. Trener sportowy musi czasem być, jak ojciec, pocieszyć po przegranych zawodach, zmotywować do dalszej pracy, ale i budzić respekt i szacunek. Rola, jaką pełni trener w czasie całego procesu przygotowywania zawodnika do zawodów sportowych jest nie do przecenienia. Praca ta wiąże się również z ogromnym stresem i olbrzymimi emocjami, jakie towarzyszą chyba każdemu trenerowi obserwującemu poczynania swoich zawodników. Najlepszym przykładem potwierdzającym ten fakt, jest chociażby niestandardowe zachowanie szkoleniowca Valencii FC, Unai Emery, którego zaangażowanie w przebieg spotkania piłkarskiego, objawiające się nadmierną gestykulacją, stało się już powodem do żartów wśród komentatorów sportowych. W jednym z materiałów filmowych porównują oni wyczyny obserwującego swą drużynę zza linii bocznej trenera do popisów matadora na arenie, gestów wykonywanych przez policjanta podczas kierowania ruchem, a nawet osławionego pięściarza nazwiskiem Rocky Balboa. Czasami trener, który chce, aby jego zawodnik utrzymał mistrzowską formę musi sięgnąć po niekonwencjonalne rozwiązania. Doskonale obrazuje to zabawna reklama ze znanym tenisistą Rogerem Federerem, w roli głównej. Dokumentuje ona wysiłki rzekomego trenera, który, dla dobra zawodnika ucieka się nawet do podstępu i zaskoczenia, tak, aby jego podopieczny był zawsze gotowy do podjęcia wyzwania.

Noszowy

W czasie rozgrywania zawodów sportowych nad bezpieczeństwem i zdrowiem zawodników czuwa cały sztab ludzi, gotowych do akcji w razie jakichkolwiek zdarzeń losowych. To bardzo trudna i wymagająca praca. Przekonał się o tym pewien noszowy, podczas meczu piłkarskiego ligi juniorów w Brazylii. Piłkarze to zwykle rośli, wysportowani mężczyźni, pod tym względem juniorzy nie ustępują wcale swym starszym kolegom. Prawdopodobnie nie przewidzieli tego organizatorzy piłkarskiego spotkania zatrudniając w charakterze noszowego, niezbyt silnego mężczyznę. Gdy jednemu z zawodników przytrafiła się kontuzja i zaszła potrzeba zniesienia go na noszach z murawy, noszowy nie był w stanie unieść ciężaru, jaki spadł na jego barki. Po kilku niefortunnych próbach, zakończonych zrzuceniem kontuzjowanego piłkarza z noszy, do akcji wkroczył na szczęście sędzia wyznaczając inną osobę do wypełnienia tej trudnej misji. Piłkarz cały i zdrowy trafił na szczęście do szatni.

Kucharz

Odpowiednia dieta i zdrowe odżywianie stanowi klucz do sukcesów dla każdego sportowca. Wielu zawodników bardzo ceni sobie współprace z dietetykami i kucharzami sportowymi, którzy jak nikt inny są w stanie przygotować posiłki nie tylko smaczne, ale także zdrowe i pożywne. Kucharzom przygotowującym posiłki dla poszczególnych zawodników, czy całych drużyn sportowych leżą na sercu nie tylko dobre wyniki podopiecznych, ale często także dobro całego kraju. Najlepszym przykładem na potwierdzenie tych słów niechaj będzie petycja wystosowana przez Międzynarodowy Klub Kucharzy Reprezentacji Narodowych i Kucharzy Klubowych do premiera Donalda Tuska. W swym liście proponują oni zastąpienie zwyczajowo podawanych podczas obrad Rady Ministrów ciastek i słodkości, polskimi warzywami i owocami, pomysł ten sugerują wykorzystać także podczas prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie zapewniają, że dania, serwowane sportowcom, przypadną z pewnością do gustu także politykom.

Lekarz

Żadne profesjonalne zawody sportowe nie mogą się oczywiście odbyć bez obecności lekarskiej. Lekarz sportowy jest niezbędny, gdy w grę wchodzą urazy związane z wyczynowym uprawianiem sportu. Na jego barkach spoczywa także często przestrzeganie i zapobieganie stosowaniu niedozwolonego dopingu przez sportowców. Dzięki pracy z lekarzem zawodnikom udaje się często uniknąć wielu niebezpiecznych kontuzji, które mogłyby zaważyć na ich karierze. Zawsze kiedy z radością będziemy obserwować stających na podium polskich sportowców pamiętajmy, więc o pracy ludzi, dzięki którym sukces został osiągniety.Łukasz SikoraFoto:mikebaird/cc

Podziel się: