Niezmiennie najwięcej ofert jest w handlu i obsłudze klienta - kilkunastokrotnie więcej niż w HR, Administracji i Marketingu. W brew tendencjom do zmniejszającej się liczby ogłoszeń z branży IT i e-commerce (na podstawie raportu joboboole.pl), na jobexpress.pl do specjalistów, wciąż kierowana jest spora liczba ofert a trudna dziedzina powoduje stały ich niedobór.
Na każdą ofertę pracy w biurze przychodzi od kilkudziesięciu do kilkuset aplikacji (średnia to 150). Popularne są jednak zarówno prace biurowe, jak i fizyczne Sekretarki, recepcjonistki i asystentki to stanowiska, które są jednymi z najbardziej obleganych. Praca biurowa, choć nie jest wysokopłatna, to nie wymaga też wieloletniego doświadczenia, a zapewnia różnorodność zadań, stabilizację i kontakt z ludźmi. Duże zainteresowanie tego typu ofertami przekłada się ogromną konkurencję. W okresie wakacyjnym najmniej było ofert związanych z HR i dla kadry zarządzającej.
Ale głównie stacjonarnych, pracujących w sklepach, nie zaś telemarketerów i handlowców jeżdżących do klienta.
Kierowcy należą do grupy najbardziej popularnych stanowisk wśród kandydatów Jobexpress.pl. Jest to praca kojarząca się z dobrymi zarobkami i zapewniająca dość dużą swobodę. Bardzo Popularne są również prace związane z produkcją, duża ilość ofert (druga po handlu) daje realną szansę znalezienia zatrudnienia w tej branży. Stanowiska magazynierów i pakowaczy również cieszą się dużym zainteresowaniem - dzięki swojej prostocie. Nie wymagają specjalistycznego doświadczenia i kwalifikacji, może wykonywać je właściwie każdy, kto dysponuje dobrym zdrowiem.
Te oferty zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem, z uwagi na wyższe zarobki. Wiążą się jednak z wymaganiem, co najmniej podstawowej znajomości odpowiedniego języka obcego – w przypadku krajów, których języki nie są w Polsce popularne, takich jak Norwegia czy Szwecja, wymagana jest znajomość angielskiego.
Realnie największe szanse na zatrudnienie maja osoby w branżach: IT i e-commerce, budownictwie, bankowości i finansach, produkcji, oraz eksperci na stanowiskach kierowniczych. Na przeciwnym biegunie jest administracja biurowa, HR, marketing/PR.
Fot. Kevinzhengli (flickr.com/cc)
Chcesz otrzymywać na skrzynkę e-mailową wiadomości na temat rynku pracy?
Zapisz się Wypisz się z newslettera